Carrera 2009T J5G 20 49



Vi säljer inte den här produkten i nuläget.
Du kanske också gillar:
Lentiamo använder glasögonglas av högsta kvalitet
-
Tålig ytbehandling
Vi lägger till en antireflexbehandling utan extra kostnad på alla våra glasögonglas. Den minskar bländning och skyddar mot repor, vatten, damm och fingeravtryck - så att dina glasögon blir enkla att hålla rena.
-
Klara, hållbara och lätta
Våra glasögonglas tillverkas av material med hög optisk kvalitet som ger både komfort och lång hållbarhet.
-
UV-skydd
Våra glasögonglas blockerar upp till 100% av solens skadliga UV-strålar.
Produktbeskrivning
Glasögon av ledande italiensk producent, CARRERA, är kända för sin toppkvalitet och fina utförande. Deras utmärkta design gör dem lämpliga inte bara för staden utan också för sport.
Carrera 2009T J5G 20 49 är unisex-glasögon.
Kolla hur du ser ut i de här glasögonen med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Glasögonram
- Ramens guldfärg passar perfekt till en varm hudton och mörkbrunt hår.
- Runda bågar är ett perfekt val för dem med en fyrkantig eller oval ansiktsform.
- Glasögonens ram är tillverkad av metall, som håller sin form bra och ger hög stabilitet och ett unikt utseende.
- Glasögon med ram har de vanligaste typerna av bågar som består av en ram framsida och ett par skalmar. De kommer att höja och komplettera din stil tack vare sin märkbara design. En av deras fördelar är robusthet, hållbarhet, det faktum att de omsluter linsen helt och hållet och framför allt deras skydd mot skador. Den här typen av ramar passar alla linser, även linser med högre optisk styrka.
- Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra positionen och passformen på dina glasögon för att ge högre komfort. Justering av näskuddarna bör alltid utföras av en erfaren optiker för att förhindra skador eller att de går sönder.
Tillbehör
- Vi levererar glasögonen i sitt originalfodral. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av glasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela glasögon sortimentet för att hitta fler modeller eller kolla in vår glasögonguide om du behöver hjälp med att välja ditt par.
Detta är en medicinteknisk produkt. Läs instruktionerna före användning
Produktspecifikationer
129 mm Bredd
135 mm Skalmlängd
Lins | |
---|---|
Linshöjd: | 42 mm |
Linsbredd: | 49 mm |
Båge | |
Bågform: | Rund |
Bågtyp: | Med ram |
Bågfärg: | Guld |
Bågmaterial: | Metall |
Storlek: | S |
Bredd: | 129 mm |
Skalmlängd: | 135 mm |
Näsbryggans bredd: | 20 mm |
Vikt: | 100 g |
Justerbara näskuddar: | Ja |
Tillbehör | |
Fodral: | Ja |
Putsduk: | Ja |
Övrigt | |
Kön: | Unisex |
Kategori: | Glasögon |
Varumärke: | Carrera |
Kod: | 2009T J5G 20 49 |