Marc Jacobs Marc 806/S S9E SZ 58
Vi säljer inte den här produkten i nuläget.
Du kanske också gillar:
Produktbeskrivning
Marc Jacobs solglasögon är unika och lyxiga. Den amerikanska designerns arbete är original, oförutsägbar och inspirerande. Kollektionen av Marc Jacobs solglasögon reflekterar aktuella trender med fokus på detaljer.
Marc Jacobs Marc 806/S S9E SZ 58 är solglasögon för kvinnor.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Ramens guldfärg passar perfekt till en varm hudton och mörkbrunt hår.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av metall, som håller sin form bra och ger hög stabilitet.
- Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott.
Solglasögon lins
- De rosa linserna framhäver detaljer och förbättrar den rumsliga uppfattningen. De minskar lätt färgupplösningen.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Spegling av linser kännetecknas av en mycket reflekterande yta på linsen. Den minskar mängden ljus som kommer in i ögat. Denna förmåga gör speglade solglasögon ytterst lämpliga i mycket ljusa eller bländande miljöer – till exempel under soliga dagar eller vid skidåkning. Speglingen ger stor visuell komfort men kan förvränga färguppfattningen något.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 2 (ljusgenomsläpplighet 18–43 %). De är något ljusare tonade än vanligt och lämpar sig för medelhög solstrålning och för fritidskläder.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
144 mm Bredd
140 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Ja |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Något mörkare filter som lämpar sig för normala sommardagar — filterkategori 2 |
| Färg på glasen: | Rosa |
| Linshöjd: | 38 mm |
| Linsbredd: | 58 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Guld |
| Bågmaterial: | Metall |
| Storlek: | L |
| Bredd: | 144 mm |
| Skalmlängd: | 140 mm |
| Näsbryggans bredd: | 19 mm |
| Vikt: | 205 g |
| Justerbara näskuddar: | Ja |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Dam |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Marc Jacobs |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 806/S S9E SZ 58 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Marc Jacobs Marc 806/S S9E SZ 58