Miu Miu 0MU A50S 1BC8H1 68
Vi säljer inte den här produkten i nuläget.
Du kanske också gillar:
Produktbeskrivning
Miu Miu är ett kreativt och lyxigt varumärke som har fått sitt namn efter designern Miuccia Prada, barnbarn till det berömda modehusets grundare. Solglasögon från Miu Miu är populära bland kvinnor som letar efter provokativ design, lekfull stil och simpla linjer. Den estetiska utformningen av solglasögonkollektionen är smakfull och i fantastisk harmoni med högt konstnärligt hantverk.
Miu Miu 0MU A50S 1BC8H1 68 är solglasögon för kvinnor.
Solglasögonram
- Ramens silverfärg passar perfekt till en kall hudton och rött, grått, vitt eller mörkblont hår.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av metall, som håller sin form bra och ger hög stabilitet.
- Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott.
Solglasögon lins
- Linserna är klara, men UV-skydd är helt garanterat.
- Solglasögonen har gradientlinser som är tonade uppifrån och ner där linsens nedersta del är ljusast. Den mörkaste färgen upptill gör det möjligt att filtrera direkt solljus och den ljusare färgen nedtill ger tillräcklig synlighet. Denna linsbehandling ger bättre orientering i rummet och är idealisk för till exempel bilförare, eftersom den ger tydligare syn i den nedre delen av linsen samtidigt som den minskar bländning uppifrån.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 1 (ljusgenomsläpplighet 43–80 %). De är mycket svagt tonade och lämpar sig därför för svagare solljus eller som vind- och dammskydd.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
137 mm Bredd
130 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Ja |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mycket lätt färgade glas för delvis molniga dagar — filterkategori 1 |
| Färg på glasen: | Klara |
| Linshöjd: | 34 mm |
| Linsbredd: | 68 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Silver |
| Bågmaterial: | Metall |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 137 mm |
| Skalmlängd: | 130 mm |
| Näsbryggans bredd: | 15 mm |
| Vikt: | 350 g |
| Justerbara näskuddar: | Ja |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Dam |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Miu Miu |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 0MU A50S 1BC8H1 68 |
| Recept finns: | Nej |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Miu Miu 0MU A50S 1BC8H1 68