OPTI-FREE Express 355 ml med linsetui
113 kr 3,18 kr per 10 ml
- OPTI-FREE Express 2 x 355 ml med linsetuier – 219 kr (du sparar 7 kr)
- OPTI-FREE Express 3 x 355 ml med linsetuier – 319 kr (du sparar 20 kr)
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Lojalitetsprogram
Från din allra första beställning får du bonuspoäng som du kan använda för att lägga till gratis gåvor.
-
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
När din beställning är mindre än 700 kr kan du använda vår leverantör PostNord för bara 39kr.
-
365 dagars garanti
Om ditt recept från optikern ändras så byter vi ut de oöppnade linserna du har handlat från oss de senaste året.
Från din allra första beställning får du bonuspoäng som du kan använda för att lägga till gratis gåvor.
När din beställning är mindre än 700 kr kan du använda vår leverantör PostNord för bara 39kr.
Om ditt recept från optikern ändras så byter vi ut de oöppnade linserna du har handlat från oss de senaste året.
Produktinformation om OPTI-FREE Express 355 ml med linsetui
OPTI-FREE Express är en av de mest använda universala linsvätskorna för mjuka kontaktlinser. Den desinficerar, återfuktar och tar bort avlagringar från kontaktlinsen, och kan också användas för att skölja och förvara kontaktlinserna.
Innehåll: natriumklorid, sorbitol, dinatriumedetat, borsyra, aminometylpropanol, natriumcitrat, TETRONIC®* 1304, POLYQUAD® (polidroniumklorid 0,001%), ALDOX® (myristamidopropyldimetylamin 0,0005%).
Produktdetaljer
| Specifikationer | |
|---|---|
| Vikt: | 429 g |
| Volym: | 355 ml |
| Konserveringsmedel: |
Polyquad Aldox |
| Tillverkare: | Alcon |
| Användning | |
| Kategori: | Allt-i-en linsvätska |
| För hårda linser: | Nej |
| För mjuka linser: | Ja |
| Reseförpackning: | Nej |
| Förfallodatum: | Åtminstone 14 månader |
| Användningsperiod efter öppnandet: | 6 månader |
| Tillbehör | |
| Linsetuier i en förpackning: | 1 |
| Övrigt | |
| Kategori: |
Linsvätskor Tillbehör Universella kontaktlinsvätskor |
| Fodrals storlek: | 2 x 4.2 ml |
Kommentarer om OPTI-FREE Express 355 ml med linsetui
Lägg till en frågaVi rekommenderar inte utan talar om vilken vi säljer mest. Linsvätskorna du nämner har lite olika innehåll samt olika tillverkare men fungerar på samma sätt. Om du funderar på att byta linsvätska rekommenderar vi dock alltid att ta råd från din optiker eller ögonläkare innan :)
Therese B.