Tom Ford Guillaume FT1208-N 01A 61 FT1208-N/S 01A 61
Vi säljer inte den här produkten i nuläget.
Du kanske också gillar:
Produktbeskrivning
Solglasögon från Tom Ford symboliserar perfekt design, elegans och en unik stil. Tom Ford är en av ikonerna i dagens modebransch och hans typiska betoning på detaljer, unika stil och val av material av bästa kvalitet gör denna solglasögonkollektion exceptionell.
Tom Ford Guillaume FT1208-N 01A 61 är solglasögon för män.
Solglasögonram
- Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår.
- Pilot solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en fyrkantig, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
Solglasögon lins
- De bruna linserna blockerar blått ljus något, filtrerar reflexer och ger en klarare syn. De är mångsidiga och rekommenderas för personer med närsynthet.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
142 mm Bredd
140 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Brun |
| Linshöjd: | 46 mm |
| Linsbredd: | 61 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Pilot |
| Bågfärg: | Svart |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | L |
| Bredd: | 142 mm |
| Skalmlängd: | 140 mm |
| Näsbryggans bredd: | 12 mm |
| Vikt: | 290 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Män |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Tom Ford |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | FT1208-N/S 01A 61 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Tom Ford Guillaume FT1208-N 01A 61