Armani Exchange 0AX4160S 807887 57
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri frakt
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Produktbeskrivning
Det populära italienska varumärket Armani Exchange är synonymen för tidlöshet, unikhet och modern design. Samlingen av solglasögon är gjorda av högkvalitativa material med stor tonvikt på detaljer och designades för en ung generation. Varje modeentusiast kommer att välja från denna prisvärda samling av Armani Exchange solglasögon.
Armani Exchange 0AX4160S 807887 57 är solglasögon för män.
Solglasögonram
- Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår.
- Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
- De ursprungliga glasen kan bytas ut mot anpassade glas, i olika varianter, med eller utan styrka
Solglasögon lins
- De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 2 (ljusgenomsläpplighet 18–43 %). De är något ljusare tonade än vanligt och lämpar sig för medelhög solstrålning och för fritidskläder.
Tillbehör
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
139 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Något mörkare filter som lämpar sig för normala sommardagar — filterkategori 2 |
| Färg på glasen: | Grå |
| Linshöjd: | 42 mm |
| Linsbredd: | 57 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Kvadratisk |
| Bågfärg: | Svart |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 139 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 18 mm |
| Vikt: | 90 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Nej |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Män |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Armani Exchange |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 0AX4160S 807887 57 |
| Recept finns: | Ja |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Armani Exchange 0AX4160S 807887 57