Armani Exchange 0AX4161SU 838887 58
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri frakt
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Produktbeskrivning
Det populära italienska varumärket Armani Exchange är synonymen för tidlöshet, unikhet och modern design. Samlingen av solglasögon är gjorda av högkvalitativa material med stor tonvikt på detaljer och designades för en ung generation. Varje modeentusiast kommer att välja från denna prisvärda samling av Armani Exchange solglasögon.
Armani Exchange 0AX4161SU 838887 58 är solglasögon för män.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Ramens grå färg passar perfekt till en kall hudton och rött, grått, vitt eller mörkblont hår.
- Pilot solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en fyrkantig, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
Solglasögon lins
- De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
140 mm Bredd
140 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Grå |
| Linshöjd: | 45 mm |
| Linsbredd: | 58 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Pilot |
| Bågfärg: | Grå |
| Sekundär bågfärg: | Svart |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 140 mm |
| Skalmlängd: | 140 mm |
| Näsbryggans bredd: | 16 mm |
| Vikt: | 90 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Nej |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Män |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Armani Exchange |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 0AX4161SU 838887 58 |
| Recept finns: | Nej |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Armani Exchange 0AX4161SU 838887 58