Blumarine SBM136 0700 53




1 980 kr 1 663 kr
Ett klart val för dina ögon
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri leverans
Fri frakt på order över 700 kronor. Alltid gratis leverans på Lentiamo glasögon.
Produkt specifikation
Blumarine är en symbol för kvinnlighet och sofistikerad smak. Grundarnas kärlek till havet inspirerade Blumarine till namnet Blumarine och det typiska motivet är en blommande blomma. Solglasögonkollektionen är originell, rolig och attraktiv.
Solglasögon för kvinnor Blumarine SBM136 0700 53 är populära hos alla.
Solglasögonram
- Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår.
- Kattiga-ramar är ett idealiskt val för dem som har ett ovalt, hjärtformat eller diamantformat ansikte.
- Solglasögonens ram är tillverkad av en kombination av metall och plast. Det ger hög hållbarhet, stabilitet och en extraordinär stil.
- Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Näskuddar anpassar sig till näsformen och ger därmed högre komfort. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott orsakade av optisk behandling.
Solglasögon lins
- De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
142 mm Bredd
135 mm Skalmlängd
Kön: | Dam |
---|---|
Bågform: | Cat Eye |
Polariserade: | Nej |
Justerbara näskuddar: | Ja |
Spegelglasögon: | Nej |
Gradient: | Nej |
Fotokromatiska: | Nej |
Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
UV-filter 400: | Ja |
Bågmaterial: | Metall/Plast |
Linsmaterial: | Plast |
Bågfärg: | Svart |
Färg på glasen: | Grå |
Fodral: | Ja |
Putsduk: | Ja |
Användning: | Enligt mode |
Storlek: | L |
Linsbredd: | 53 mm |
Linshöjd: | 44 mm |
Näsbryggans bredd: | 20 mm |
Skalmlängd: | 135 mm |
Bredd: | 142 mm |
Kod: | SBM136 0700 53 |
Vikt: | 100 g |
Varumärke: | Blumarine |
Kategori: | Solglasögon |
Vi är på Instagram!
Tagga #lentiamo i ditt inlägg med våra solglasögon för en chans att bli med!
Ytterligare guide: Hur man väljer rätt solglasögon.
Du kanske också gillar:
Frågor
Kommentarer om Blumarine SBM136 0700 53
Godkänt av våra kunder
Hela 93 % av totalt 1628 omdömen är positiva. Läs om andra kunders upplevelser.
Se fler recensioner på Google Se fler recensioner på Trustpilot
i