Burberry 0BE4424 40635A 52
Vi säljer inte den här produkten längre.
Du kanske också gillar:
Produktbeskrivning
Burberry solglasögon är en kombination av klassisk och modern stil som bevarar sin unika tradition. Burberry är ett världskänt märke med hög kvalitet och tidlös elegans. Varumärkets symbol är en kub och ryttare med spjut som sitter på en häst. Burberry glasögonkollektion är exceptionell i sitt utseende, stil, och tack vare olika intressanta färger som passar för alla tillfällen.
Burberry 0BE4424 40635A 52 är solglasögon för kvinnor.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Den bruna färgen på ramen passar perfekt till en varm hudton och ljusbrunt, svart eller mörkblont hår.
- Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens båge är tillverkad av acetat, som är allergivänligt, hållbart och bekvämt.
Solglasögon lins
- De bruna linserna blockerar blått ljus något, filtrerar reflexer och ger en klarare syn. De är mångsidiga och rekommenderas för personer med närsynthet.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Spegling av linser kännetecknas av en mycket reflekterande yta på linsen. Den minskar mängden ljus som kommer in i ögat. Denna förmåga gör speglade solglasögon ytterst lämpliga i mycket ljusa eller bländande miljöer – till exempel under soliga dagar eller vid skidåkning. Speglingen ger stor visuell komfort men kan förvränga färguppfattningen något.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 2 (ljusgenomsläpplighet 18–43 %). De är något ljusare tonade än vanligt och lämpar sig för medelhög solstrålning och för fritidskläder.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
133 mm Bredd
140 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Ja |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Något mörkare filter som lämpar sig för normala sommardagar — filterkategori 2 |
| Färg på glasen: | Brun |
| Linshöjd: | 41 mm |
| Linsbredd: | 52 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Kvadratisk |
| Bågfärg: | Brun |
| Bågmaterial: | Acetat |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 133 mm |
| Skalmlängd: | 140 mm |
| Näsbryggans bredd: | 18 mm |
| Vikt: | 330 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Dam |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Burberry |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | 0BE4424 40635A 52 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Burberry 0BE4424 40635A 52