Carrera Ducati Carduc 059 807 15 58
Lentiamo använder glasögonglas av högsta kvalitet
-
Tålig ytbehandling
Vi lägger till en antireflexbehandling utan extra kostnad på alla våra glasögonglas. Den minskar bländning och skyddar mot repor, vatten, damm och fingeravtryck - så att dina glasögon blir enkla att hålla rena.
-
Klara, hållbara och lätta
Våra glasögonglas tillverkas av material med hög optisk kvalitet som ger både komfort och lång hållbarhet.
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Anpassade receptbelagda glasögon skickas inom 6 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 700 kronor.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Anpassade receptbelagda glasögon skickas inom 6 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 700 kronor.
Produktbeskrivning
Glasögon av ledande italiensk producent, CARRERA, är kända för sin toppkvalitet och fina utförande. Deras utmärkta design gör dem lämpliga inte bara för staden utan också för sport.
Carrera Ducati Carduc 059 807 15 58 är glasögon för män.
Kolla hur du ser ut i de här glasögonen med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Glasögonram
- Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår.
- Rektangulära bågar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Glasögonramen är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet, bekväm komfort och ett exceptionellt utseende.
- Glasögon med halvbåge är mindre märkbar typ av båge där linserna är monterade med ett särskilt förankringssystem. Den här typen av fastsättning ger en mindre påträngande utformning av ramen och får bäraren att se mycket elegant ut. Deras främsta fördelar är subtilitet, lägre vikt och tillräcklig styvhet, trots att de bara har halva bågar. De lämpligaste linserna för den här typen av glasögon är linser med högt index, dvs. tunna linser med ett index över 1,5 eller linser tillverkade av Trivex.
Tillbehör
- Vi levererar glasögonen i sitt originalfodral. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av glasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela glasögon sortimentet för att hitta fler modeller eller kolla in vår glasögonguide om du behöver hjälp med att välja ditt par.
Detta är en medicinteknisk produkt. Läs instruktionerna före användning
Produktspecifikationer
134 mm Bredd
140 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Linshöjd: | 39 mm |
| Linsbredd: | 58 mm |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågtyp: | Halvbågar |
| Bågfärg: | Svart |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 134 mm |
| Skalmlängd: | 140 mm |
| Näsbryggans bredd: | 15 mm |
| Vikt: | 115 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Clip-on: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Män |
| Kategori: | Glasögon |
| Varumärke: | Carrera |
| Kod: | Ducati Carduc 059 807 15 58 |
Kommentarer om Carrera Ducati Carduc 059 807 15 58