DSQUARED2 Icon 0009/S PJP IR 50
Produktbeskrivning
Det populära märket Dsquared2 specialiserar sig på trendigt mode med ovanliga och innovativa färgkombinationer och stilar. Märket grundades av bröderna Dean och Dan, enäggstvillingar från Kanada med italienska rötter. I deras arbete möter moderna trender den italienska stilen. ICON-logotypen förekommer ofta på Dsquared2-produkter och uttrycker tron att alla är en ikon. Dsquared2:s solglasögonkollektion är elegant och tidlös, full av djärva kontraster och lekfull sensualitet.
DSQUARED2 Icon 0009/S PJP IR 50 är unisex-solglasögon.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Ramens blå färg passar perfekt till en kall hudton och ljusbrunt, svart eller ljusblont hår.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
Solglasögon lins
- De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
135 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Grå |
| Linshöjd: | 38 mm |
| Linsbredd: | 50 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Blå |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 135 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 23 mm |
| Vikt: | 155 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Dsquared2 |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | Icon 0009/S PJP IR 50 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om DSQUARED2 Icon 0009/S PJP IR 50