Gucci GG1815S 002 58
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri frakt
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Produktbeskrivning
Solglasögon från GUCCI garanterar alltid att du ser elegant ut, när som helst och var som helst. Denna kollektion innehåller eleganta utseende och smakfulla färgglada kombinationer, tillsammans med de senaste modetrenderna.
Gucci GG1815S 002 58 är solglasögon för kvinnor.
Solglasögonram
- Den bruna färgen på ramen passar perfekt till en varm hudton och ljusbrunt, svart eller mörkblont hår.
- Kattiga-solglasögonramar är ett idealiskt val för dem som har ett ovalt, hjärtformat eller diamantformat ansikte.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
Solglasögon lins
- De lila linserna förbättrar kontrasten, minimerar ljusreflektioner och dämpar den vita färgen.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
132 mm Bredd
140 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Lila |
| Linshöjd: | 35 mm |
| Linsbredd: | 58 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Cat Eye |
| Bågfärg: | Brun |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 132 mm |
| Skalmlängd: | 140 mm |
| Näsbryggans bredd: | 16 mm |
| Vikt: | 190 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Dam |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Gucci |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | GG1815S 002 58 |
| Recept finns: | Nej |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Gucci GG1815S 002 58