Meller Kena Tigris Yellow
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri frakt
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Produktbeskrivning
Solglasögon från Meller kombinerar modern design med exotiska utseende. Inspirationen till varumärket och logotypen är den största kameleonen i Afrika – Meller. Färgerna på Meller solglasögon är avsedda att påminna bäraren om den vackra färgningen av kameleoner och de vackraste platserna på den afrikanska kontinenten. Kreativitet och originalitet är drivkraften för detta Barcelona-baserade modemärke.
Meller Kena Tigris Yellow är unisex-solglasögon.
Solglasögonram
- Den bruna färgen på ramen passar perfekt till en varm hudton och ljusbrunt, svart eller mörkblont hår.
- Pilot solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en fyrkantig, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens båge är tillverkad av hållbart propionat, som är lätt, allergivänligt och bekvämt.
Solglasögon lins
- De bruna linserna blockerar blått ljus något, filtrerar reflexer och ger en klarare syn. De är mångsidiga och rekommenderas för personer med närsynthet.
- De moderna, polariserade glasen med TAC-teknologi (Tri Acetate Cellulose) ger ett utmärkt visuellt synfält och är mycket tåliga gentemot repor.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 1 (ljusgenomsläpplighet 43–80 %). De är mycket svagt tonade och lämpar sig därför för svagare solljus eller som vind- och dammskydd.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
134 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mycket lätt färgade glas för delvis molniga dagar — filterkategori 1 |
| Färg på glasen: | Brun |
| Linshöjd: | 48 mm |
| Linsbredd: | 56 mm |
| Linsmaterial: | TAC |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Pilot |
| Bågfärg: | Brun |
| Bågmaterial: | Propionat |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 134 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 17 mm |
| Vikt: | 150 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Meller |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | Tigris Yellow |
| Recept finns: | Nej |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Meller Kena Tigris Yellow