Meller Nayah Fog Olive
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 700 kronor.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 700 kronor.
Produktbeskrivning
Solglasögon från Meller kombinerar modern design med exotiska utseende. Inspirationen till varumärket och logotypen är den största kameleonen i Afrika – Meller. Färgerna på Meller solglasögon är avsedda att påminna bäraren om den vackra färgningen av kameleoner och de vackraste platserna på den afrikanska kontinenten. Kreativitet och originalitet är drivkraften för detta Barcelona-baserade modemärke.
Meller Nayah Fog Olive är unisex-solglasögon.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Den gröna färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och mörkbrunt, svart eller rött hår.
- Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform.
- Glasögonbågen är skapad med hjälp av bioteknik, vilket ger ett mer miljövänligt alternativ till vanliga bågmaterial genom att minska användningen av icke-hållbar plast. Bågen är tillverkad av material som har ett lägre koldioxidavtryck vilket gör de mer miljövänliga.
Solglasögon lins
- De gröna linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Tack vare den unika tekniken med polariserade linser ger solglasögonen perfekt syn, eliminerar oönskade reflektioner och skyddar ögonen från ultraviolett strålning. De förbättrar upplösningen, skärpedjupet och fokuseringen. Polariserande solglasögon filtrerar bort farliga reflektioner och reflekterat vitt ljus. Detta gör dem särskilt lämpliga för förare, cyklister, skidåkare och sportfiskare. Men de passar lika bra som modeaccessoar för vardagsbruk.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
137 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Ja |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Grön |
| Linshöjd: | 36 mm |
| Linsbredd: | 51 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Kvadratisk |
| Bågfärg: | Grön |
| Bågmaterial: | Eco-friendly - Bio-based |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 137 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 22 mm |
| Vikt: | 130 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Meller |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | Fog Olive |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Meller Nayah Fog Olive