Meller Nyasa Leaf Rose
Vi säljer inte den här produkten i nuläget.
Du kanske också gillar:
Produktbeskrivning
Solglasögon från Meller kombinerar modern design med exotiska utseende. Inspirationen till varumärket och logotypen är den största kameleonen i Afrika – Meller. Färgerna på Meller solglasögon är avsedda att påminna bäraren om den vackra färgningen av kameleoner och de vackraste platserna på den afrikanska kontinenten. Kreativitet och originalitet är drivkraften för detta Barcelona-baserade modemärke.
Meller Nyasa Leaf Rose är unisex-solglasögon.
Solglasögonram
- Den bruna färgen på ramen passar perfekt till en varm hudton och ljusbrunt, svart eller mörkblont hår.
- Runda solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en fyrkantig eller oval ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
Solglasögon lins
- De rosa linserna framhäver detaljer och förbättrar den rumsliga uppfattningen. De minskar lätt färgupplösningen.
- De moderna, polariserade glasen med TAC-teknologi (Tri Acetate Cellulose) ger ett utmärkt visuellt synfält och är mycket tåliga gentemot repor.
- Tack vare den unika tekniken med polariserade linser ger solglasögonen perfekt syn, eliminerar oönskade reflektioner och skyddar ögonen från ultraviolett strålning. De förbättrar upplösningen, skärpedjupet och fokuseringen. Polariserande solglasögon filtrerar bort farliga reflektioner och reflekterat vitt ljus. Detta gör dem särskilt lämpliga för förare, cyklister, skidåkare och sportfiskare. Men de passar lika bra som modeaccessoar för vardagsbruk.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
130 mm Bredd
135 mm Skalmlängd
Lins | |
---|---|
Polariserade: | Ja |
Spegelglasögon: | Nej |
Gradient: | Nej |
Fotokromatiska: | Nej |
Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
Färg på glasen: | Rosa |
Linshöjd: | 47 mm |
Linsbredd: | 55 mm |
Linsmaterial: | TAC |
UV-filter 400: | Ja |
Båge | |
Bågform: | Rund |
Bågfärg: | Brun |
Bågmaterial: | Plast |
Storlek: | M |
Bredd: | 130 mm |
Skalmlängd: | 135 mm |
Näsbryggans bredd: | 20 mm |
Vikt: | 45 g |
Justerbara näskuddar: | Nej |
Tillbehör | |
Fodral: | Ja |
Putsduk: | Ja |
Övrigt | |
Kön: | Unisex |
Kategori: | Solglasögon |
Varumärke: | Meller |
Användning: | Enligt mode |
Kod: | Nyasa Leaf Rose |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen

Kommentarer om Meller Nyasa Leaf Rose