Ray-Ban Wayfarer RB2140 14134E 50
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 700 kronor.
Produktbeskrivning
Det världsberömda varumärket Ray-ban anses med rätta vara det bästa bland solglasögon. Ray-bans kollektion garanterar hög kvalitet med tidlös design och finns i många former och färger. De ikoniska Ray-ban-solglasögonen är också populära bland kändisar vilket gjort dem kända över hela världen.
Ray-Ban Wayfarer RB2140 14134E 50 är unisex-solglasögon.
Solglasögonram
- Den bruna färgen på ramen passar perfekt till en varm hudton och ljusbrunt, svart eller mörkblont hår.
- Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens båge är tillverkad av acetat, som är allergivänligt, hållbart och bekvämt.
Solglasögon lins
- De gröna linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- Linserna är tillverkade av högkvalitativt mineralglas som har den obestridliga fördelen att det är exceptionellt motståndskraftigt mot repor. Mineralglas kännetecknas av sina utmärkta optiska egenskaper jämfört med andra material som används för tillverkning av solglasögonlinser.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 2 (ljusgenomsläpplighet 18–43 %). De är något ljusare tonade än vanligt och lämpar sig för medelhög solstrålning och för fritidskläder.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
136 mm Bredd
150 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Något mörkare filter som lämpar sig för normala sommardagar — filterkategori 2 |
| Färg på glasen: | Grön |
| Linshöjd: | 39 mm |
| Linsbredd: | 50 mm |
| Linsmaterial: | Mineralglas |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Kvadratisk |
| Bågfärg: | Brun |
| Bågmaterial: | Acetat |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 136 mm |
| Skalmlängd: | 150 mm |
| Näsbryggans bredd: | 22 mm |
| Vikt: | 140 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Ray-Ban |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | RB2140 14134E 50 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Ray-Ban Wayfarer RB2140 14134E 50