Ray-Ban Wayfarer Reverse RBR0502S 67083A 53
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri frakt
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Produktbeskrivning
Det världsberömda varumärket Ray-ban anses med rätta vara det bästa bland solglasögon. Ray-bans kollektion garanterar hög kvalitet med tidlös design och finns i många former och färger. De ikoniska Ray-ban-solglasögonen är också populära bland kändisar vilket gjort dem kända över hela världen.
Ray-Bans Wayfarer Reverse-solglasögon är en revolutionerande innovation som vänder upp och ner på den traditionella konvexa linsformen. Den nya konkava linsformen har skapats med hjälp av avancerad digital teknik och ger överlägsen optisk kvalitet och komfort. Dessutom kan de antireflexbehandlade linserna reducera upp till 70 % av reflexerna.
Ray-Ban Wayfarer Reverse RBR0502S 67083A 53 är unisex-solglasögon.
Solglasögonram
- Ramens blå färg passar perfekt till en kall hudton och ljusbrunt, svart eller ljusblont hår.
- Fyrkantiga solglasögonramar är ett perfekt val för dem med en rund, oval eller triangulär ansiktsform.
- Solglasögonens båge är tillverkad av acetat, som är allergivänligt, hållbart och bekvämt.
Solglasögon lins
- De blå linserna förstärker kontrasten och minimerar ljusreflexer. För tennisspelare hjälper linserna till att framhäva bollens färgkontrast mot olika bakgrunder.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
138 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Blå |
| Linshöjd: | 45 mm |
| Linsbredd: | 53 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Kvadratisk |
| Bågfärg: | Blå |
| Bågmaterial: | Acetat |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 138 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 20 mm |
| Vikt: | 295 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Ray-Ban |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | RBR0502S 67083A 53 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Ray-Ban Wayfarer Reverse RBR0502S 67083A 53