Uvex Sportstyle 238 Moss Matt/Mir. Green S5330597716
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri frakt
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Produktbeskrivning
Uvex är ett varumärke som är synonymt med tysk kvalitet och innovation. Uvex solglasögon kombinerar sportig design med funktionella material, vilket gör dem till ett perfekt val både för aktiviteter och för vardagsbruk.
Uvex Sportstyle 238 Moss Matt/Mir. Green S5330597716 är unisex-solglasögon.
Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion.
Solglasögonram
- Den gröna färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och mörkbrunt, svart eller rött hår.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
Solglasögon lins
- De gröna linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
133 mm Bredd
134 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Grön |
| Linshöjd: | 42 mm |
| Linsbredd: | 63 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Grön |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 133 mm |
| Skalmlängd: | 134 mm |
| Näsbryggans bredd: | 17 mm |
| Vikt: | 85 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Nej |
| Putsduk: | Nej |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Uvex Sports |
| Användning: | Sport |
| Sport: | Golf, Cykling, Löpning, Vandring, Terrängcykling |
| Kod: | S5330597716 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Uvex Sportstyle 238 Moss Matt/Mir. Green S5330597716