Zero-Seven Refreshing 80 ml med etui (bonus)
Denna produkt kan inte köpas separat.
Du kan köpa Solunate Multi-Purpose 50 ml med linsetui istället.
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Lojalitetsprogram
Från din allra första beställning får du bonuspoäng som du kan använda för att lägga till gratis gåvor.
-
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
När din beställning är mindre än 700 kr kan du använda vår leverantör PostNord för bara 39kr.
-
365 dagars garanti
Om ditt recept från optikern ändras så byter vi ut de oöppnade linserna du har handlat från oss de senaste året.
Från din allra första beställning får du bonuspoäng som du kan använda för att lägga till gratis gåvor.
När din beställning är mindre än 700 kr kan du använda vår leverantör PostNord för bara 39kr.
Om ditt recept från optikern ändras så byter vi ut de oöppnade linserna du har handlat från oss de senaste året.
Produktinformation om Zero-Seven Refreshing 80 ml med etui (bonus)
Zero Seven Refreshing är en universal linsvätska som innehåller HPMC och D-sorbitol. HPMC är ett fuktighetsbevarande medel som skapar en fuktig hinna mellan kontaktlinsen och ögat och genom att HPMC utlöses gradvis kompletterar och beskyddar den på så sätt tårvätskan. D-sorbitol minimerar uttorkning av kontaktlinsen. NO RUB innebär att linsvätskan avlägsnar smuts, desinficerar och tar bort proteinavlagringar utan manuell rengöring.
Innehåll: PHMB – polyhexametylen biguanid 0,0001%, EDTA – edetatdinatrium 0,05%, hypromellos, D-sorbitol, poloxamer, borsyra, natriumklorid, borax.
Produktdetaljer
| Specifikationer | |
|---|---|
| Vikt: | 137 g |
| Volym: | 80 ml |
| Konserveringsmedel: | Polyhexamethylene |
| Användning | |
| Kategori: | Allt-i-en linsvätska |
| För hårda linser: | Nej |
| För mjuka linser: | Ja |
| Reseförpackning: | Ja |
| Förfallodatum: | Åtminstone 21 månader |
| Användningsperiod efter öppnandet: | 3 månader |
| Tillbehör | |
| Linsetuier i en förpackning: | 1 |
| Övrigt | |
| Fodrals storlek: | 2 x 3.9 ml |
Kommentarer om Zero-Seven Refreshing 80 ml med etui (bonus)
Lägg till en frågaHej,
Tack för din fråga! Vi råder dig att inte använda linsvätska direkt
i ögonen. Produkten ska enbart användas till att blötlägga linserna
i under natten så att de kan rengöras. Hoppas att detta besvarar din fråga.
Skulle du ha övriga frågor är du alltid välkommen att höra av dig till oss.
Hoppas att du får en fortsatt fin dag!
Pia B.
Mvh Pia
Hej, Nej, den här linsvätskan kan du inte använda till hårda linser. Du
ser alldeles här ovanför i produktdetaljerna att linsvätskan kan användas
till mjuka linser men inte till hårda. Med vänliga hälsningar, Viktoria,
Lentiamo kundservice