Meller Adisa All Black
Vi säljer inte den här produkten i nuläget.
Du kanske också gillar:
Produktbeskrivning
Solglasögon från Meller kombinerar modern design med exotiska utseende. Inspirationen till varumärket och logotypen är den största kameleonen i Afrika – Meller. Färgerna på Meller solglasögon är avsedda att påminna bäraren om den vackra färgningen av kameleoner och de vackraste platserna på den afrikanska kontinenten. Kreativitet och originalitet är drivkraften för detta Barcelona-baserade modemärke.
Meller Adisa All Black är unisex-solglasögon.
Solglasögonram
- Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Glasögonbågen är skapad med hjälp av bioteknik, vilket ger ett mer miljövänligt alternativ till vanliga bågmaterial genom att minska användningen av icke-hållbar plast. Bågen är tillverkad av material som har ett lägre koldioxidavtryck vilket gör de mer miljövänliga.
Solglasögon lins
- De grå linserna minskar ljusets intensitet utan att påverka kontrasten eller förvränga färgerna.
- De moderna, polariserade glasen med TAC-teknologi (Tri Acetate Cellulose) ger ett utmärkt visuellt synfält och är mycket tåliga gentemot repor.
- Tack vare den unika tekniken med polariserade linser ger solglasögonen perfekt syn, eliminerar oönskade reflektioner och skyddar ögonen från ultraviolett strålning. De förbättrar upplösningen, skärpedjupet och fokuseringen. Polariserande solglasögon filtrerar bort farliga reflektioner och reflekterat vitt ljus. Detta gör dem särskilt lämpliga för förare, cyklister, skidåkare och sportfiskare. Men de passar lika bra som modeaccessoar för vardagsbruk.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
138 mm Bredd
145 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Ja |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Grå |
| Linshöjd: | 35 mm |
| Linsbredd: | 52 mm |
| Linsmaterial: | TAC |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Svart |
| Bågmaterial: | Eco-friendly - Bio-based |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 138 mm |
| Skalmlängd: | 145 mm |
| Näsbryggans bredd: | 20 mm |
| Vikt: | 130 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Meller |
| Användning: | Enligt mode |
| Kod: | Adisa All Black |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Meller Adisa All Black