Oakley Stunt Devil OO 9517 07 39 0OO9517 951707 39
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri leverans
Fri frakt på beställningar över 700 kronor.
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt på beställningar över 700 kronor.
Produktbeskrivning
Kultmärket Oakley från Kalifornien tillverkar solglasögon av hög kvalitet som är perfekta för inte bara daglig användning utan också för idrott. Varumärket hämtar sin inspiration främst inom vetenskap och konst. Solglasögon är innovativa, eleganta och tillverkade av högkvalitativa och funktionella material.
Oakley Stunt Devil OO 9517 07 39 är unisex-solglasögon.
Solglasögonram
- Den vita färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och svart, ljusbrunt och ljusblont hår.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
Solglasögon lins
- De lila linserna förbättrar kontrasten, minimerar ljusreflektioner och dämpar den vita färgen.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Den innovativa HDO (High Definition Optics) linstekniken garanterar utmärkt skärpa, känsla och synskärpa. HDO eliminerar förstoring och förvrängning av bilden, så att du kan se objekt exakt som de ser ut och där de verkligen är. Den patenterade lösningen i HDO-tekniken uppnår utmärkta resultat i tester från American National Standards Institute och erbjuder en unik visuell bild samt skydd.
- Prizmlinsen anpassar synen till specifika aktiviteter, sporter och miljöer. De är utformade för optimal färguppfattning i många olika ljusförhållanden. Deras fördelar är synskärpa, utmärkt distinktion av färger och övergång mellan enskilda nyanser vid nedsatt visibilitet samt optimering av förmågan att följa rörliga objekt i sikte.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 1 (ljusgenomsläpplighet 43–80 %). De är mycket svagt tonade och lämpar sig därför för svagare solljus eller som vind- och dammskydd.
Tillbehör
- Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera.
- Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
135 mm Bredd
137 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Nej |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mycket lätt färgade glas för delvis molniga dagar — filterkategori 1 |
| Färg på glasen: | Lila |
| Linshöjd: | 55 mm |
| Linsbredd: | 39 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| Linsteknik: | HDO, Prizm |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Vit |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 135 mm |
| Skalmlängd: | 137 mm |
| Näsbryggans bredd: | 139 mm |
| Vikt: | 140 g |
| Justerbara näskuddar: | Nej |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Ja |
| Putsduk: | Ja |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Oakley |
| Användning: | Sport |
| Sport: | Cykling, Löpning, Vandring, Terrängcykling |
| Kod: | 0OO9517 951707 39 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Oakley Stunt Devil OO 9517 07 39