Uvex Sportstyle 237 Clear-met Purp/Mir. Lav S5330589416
Ett klart val för dina ögon
Vi har unika fördelar.
-
Auktoriserad återförsäljare
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
-
Alla ramar finns i lager
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
-
Fri frakt
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Vi säljer exklusivt glasögon från kända märken.
Glasögon skickas inom 3 arbetsdagar.
Fri frakt över 700 kr (under 2000g)
Produktbeskrivning
Uvex är ett varumärke som är synonymt med tysk kvalitet och innovation. Uvex solglasögon kombinerar sportig design med funktionella material, vilket gör dem till ett perfekt val både för aktiviteter och för vardagsbruk.
Uvex Sportstyle 237 Clear-met Purp/Mir. Lav S5330589416 är unisex-solglasögon.
Solglasögonram
- Den transparenta ramen passar perfekt till både kalla och varma hudtoner och alla hårfärger.
- Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform.
- Solglasögonens ram är tillverkad av högkvalitativ plast som ger hög hållbarhet och bekväm komfort.
- Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott.
Solglasögon lins
- De lila linserna förbättrar kontrasten, minimerar ljusreflektioner och dämpar den vita färgen.
- Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten.
- Spegling av linser kännetecknas av en mycket reflekterande yta på linsen. Den minskar mängden ljus som kommer in i ögat. Denna förmåga gör speglade solglasögon ytterst lämpliga i mycket ljusa eller bländande miljöer – till exempel under soliga dagar eller vid skidåkning. Speglingen ger stor visuell komfort men kan förvränga färguppfattningen något.
- Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 3 (ljusgenomsläpplighet 8–18 %). De är lämpliga för intensiv solexponering på stranden eller i staden.
Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
Produktspecifikationer
135 mm Bredd
114 mm Skalmlängd
| Lins | |
|---|---|
| Polariserade: | Nej |
| Spegelglasögon: | Ja |
| Gradient: | Nej |
| Fotokromatiska: | Nej |
| Linsens genomsläpplighet och filterkategori: | Mörkt filter som lämpar sig för intensiv solstrålning — filterkategori 3 |
| Färg på glasen: | Lila |
| Linshöjd: | 53 mm |
| Linsbredd: | 71 mm |
| Linsmaterial: | Plast |
| UV-filter 400: | Ja |
| Båge | |
| Bågform: | Rektangulär |
| Bågfärg: | Transparent |
| Sekundär bågfärg: | Lila |
| Bågmaterial: | Plast |
| Storlek: | M |
| Bredd: | 135 mm |
| Skalmlängd: | 114 mm |
| Näsbryggans bredd: | 16 mm |
| Vikt: | 85 g |
| Justerbara näskuddar: | Ja |
| Fjädergångjärn: | Nej |
| Tillbehör | |
| Fodral: | Nej |
| Putsduk: | Nej |
| Övrigt | |
| Kön: | Unisex |
| Kategori: | Solglasögon |
| Varumärke: | Uvex Sports |
| Användning: | Sport |
| Sport: | Cykling, Löpning, Vandring, Terrängcykling |
| Kod: | S5330589416 |
Vi är på Instagram!
Ytterligare guide:
Hitta din ansiktsform och de perfekta solglasögonen
Kommentarer om Uvex Sportstyle 237 Clear-met Purp/Mir. Lav S5330589416